O nás | Kontakt  
 menu
  Úvodní strana
  Závody
  Tréninky
  Užitečné články
  Svět
  Fotkyvidea
  Nástěnka (pokec)
  Odkazy

 naši sponzořiTřinecké železárny

 info
  Kontakt
  Admin
  Archiv


 hledej (články)
Jsme děti slunce, říká otec Kostelič Lyžování ve světě icon
Lyžování ve světě
Už jste dosáhli všeho, čeho jste dosáhnout mohli. Po čem teď toužíte?
Ááá, ještě ne, ještě všechno nemáme. Nevyhráli jsme s Janicou Světový pohár ve sjezdu a nevyhráli jsme super-G. Není to nějaký imperativ, ale je to tak. Proč to nevyhrát?
Myslíte, že může v Turíně znovu vyhrát tři, nebo dokonce víc zlatých olympijských medailí než minule?
Možné to jistě je. Viděli jste Janicu teď v cíli obřáku tady ve Špindlu, jak byla šťastná? To je dobré znamení. Stále má motivaci.
Nejsou ty příběhy, jak jste vozil děti starou dodávkou do Alp a spali jste tam na sněhu, až vás jednou zavalila rolba, časem trochu přibarvené?
Janica spala v autě. Byla malá, vešla se (úsměv). My s Ivicou zůstali venku, dvě tři hodiny spánku. Kdybych vám všechno začal vyprávět...
Investoval jsem do dětí
Zkuste to ještě jednou, prosím.
Když jsme utratili všechny peníze, co jsem vydělal házenou jako hráč i trenér, neměli jsme žádné příjmy. Nepracovala žena, ani já. Ale pokračovali jsme s lyžováním a všelijak si pomáhali. Byla tam spousta věcí, o kterých nechci povídat. Bylo by to jako pornografie, striptýz. Člověk se nerad odhaluje úplně do naha.
Ale úplní chudáci jste přece nebyli?
Já vydělával dobré peníze. Sice ne jako ve fotbale, ale i v házené jsou dobře placení trenéři, ve Francii i v Jugoslávii. Měli jsme byt v Záhřebu, rodiče. Ale pak jsme se začali věnovat dětem.
Proč jste je nevedl k házené? Mohla být Janica výbornou házenkářkou?
Klidně. Všechny sporty jí šly. Ve škole střílela góly. Mohla by být nejlepší na světě. Teď je ale slavnější než nejslavnější házenkářka.
Proč se stala Janica úspěšnější? Vylepšil jste oproti Ivicovi tréninkové metody, má víc zaujetí, nebo je mezi ženami slabší konkurence?
Ženské a mužské sjezdové lyžování jsou dvě různé věci, jako v tenisu. Ivica je temperamentnější a v některých okamžicích nedokáže uhlídat chladnou hlavu. Janica je taky temperamentní, ale má dobrou hlavu, přemýšlí. Zatímco Ivica se spíš rozruší a potom snáz udělá chybu.
Ale přece taky umí vyhrávat.
Pozor, Ivica dosáhl v kariéře osmi vítězství, je mistrem světa. To mnohé současné hvězdy nemají a nikdy nedokážou. Ivica je, řekněme, mezi první pětadvacítkou na žebříčku podle počtu vítězství všech dob. Karl Schranz (legenda lyžování přelomu 60. a 70. let) jich má dvanáct, a to je velká značka. Ivicovi je šestadvacet. Času dost, aby ho dohnal.
Nechybí mu váš dohled?
Bohužel, zůstal jsem s Janicou, protože je dívka. Kdybych mohl a věnoval mu víc času, možná by byl Ivica o něco lepší. Aspoň jsem mu vybral trenéra Vincenije Jovana.
Nežárlí Ivica trochu? Chápe to?
Každé dítě žárlí. To je normální.
Janica nemá chlapce. Nepřipravil jste ji lyžařským drilem o kus života?
Měla chvilku kluka z Mexika, co hrál v Evropě fotbal. Roční romance, nic víc.
Řada sportovkyň, zejména tenistek, měla v období dospívání vážné problémy s hrou. Například Hingisová.
Znám její příběh. V tomto věku nastává problém pro všechny ženy-sportovkyně. Pozná to každá ve věku kolem šestnácti. Podívejte (bere tužku a blok a kreslí), do té doby sportovní a biologický vývoj kráčejí společně, pak se obě složky radikálně odkloní. Na jedné straně menstruace, make-up, chlapci, problémy s rodiči. A na druhé sport. Vímo tom hodně, trénoval jsem i házenkářky. V NDR se snažili sportující dívky násilně přinutit, aby zapomněly na svoji ženskost, a po pěti letech z nich už nebyly žádné ženy. Já se snažím sladit obě složky lidsky. Jde to, Janica to brzy pochopila.
Lyžařským světem jdou pověsti, že jste byl při výchově a tréninku vašich dětí dost krutý… Počkejte, tak to nebylo, to si někdo vymyslel… Vždycky jsem se snažil, abychom žili velmi pohodlně. Ranní gymnastika? Ani náhodou. Nebo otužování studenou vodou? Brrr! (směje se) Jedině jsme dost času strávili v přírodě.
Nikdy jste je k ničemu nenutil, nezvýšil na ně hlas? Nelžete...
Můj trénink má základ v ležérním způsobu života. (smích) Ano, velmi ležérní a velmi tolerantní způsob života. Nebyl v tom vůbec žádný dril, fakt! Podívejte se tady kolem na ty Němce a Rakušany, co tu sedí. Oni tráví mnohem víc času na lyžích než my. Nikdy nejedou k moři, ale v létě jezdí lyžovat do Chile. Tam jsme ještě nebyli a ani nepojedeme! Protože slunce, to je energie, která do vás vchází. Mnohem lepší je strávit v létě dva měsíce na Jadranu, věřte mi!
Tak to děláte vy?
Jasně, přes léto jsme tři měsíce u moře, na ostrově Mljet. V létě nikdy nelyžujeme. To je naše příprava. Jako Bode Müller, son of the sun, syn slunce, ne?
Štítná žláza bourala kolena
Ale co všechna ta Janicina zranění? Je jí 23 a měla sedmkrát operovaná kolena. Proč? Jedna věc to způsobila: štítná žláza. Jediné zranění ze sportu si přivodila pádem ve Svatém Mořici před šesti lety. Měla bolest v koleni, ale jen bolest, šli jsme na artroskopii a v koleni našli 200 kousků chrupavky, protože štítná žláza byla destruktivní. Tenhle problém jsme měli tři roky, Janica dokonce přestala menstruovat.
Pomohla až slovenská plavkyně Martina Moravcová, že?
Ano, její názory a zkušenosti Gail Deversové (slavná americká sprinterka). Martina říkala: já trénovala a trénovala a mé výkony přesto šly dolů. Za to mohla štítná žláza. A to samé se dělo s Janicou. Stále ji bolela ta kolena a nevěděla proč. Po operaci štítné žlázy je to mnohem lepší.
Nemáte strach, že může brzy nastat konec její kariéry?
Nevím, co se může stát. Nemám rád, aby ženy sportovkyně končily ve třiatřiceti bez rodiny.
Aspoň má vyděláno do konce života?
Znáte Kitzbühel? Ten šílený sjezd? Desátý muž tam bere tisíc eur! To je strašně málo! Lyžování není tenis. Za celou kariéru Janica vydělala milion dolarů (asi 25 milionů korun), možná, nic moc. A kolik jsme utratili, to se ani neptejte. V podstatě nemáme peníze. Máme slušné žití, to je všechno. Janica umí dobře jazyky, možná dokončí ještě univerzitu. Co já vím? Ivica je velmi talentovaný, hraje na kytaru, maluje.
Autor: Huťaska @ 05.01.2006 17:41

Lyžařský oddíl TJ TŽ Třinec doporučuje tento obchod v Třinci: