Archiv

hledej (články)

Lyžař Hayer našel skikros a dívku Lyžování ve světě icon
Lyžování ve světě
Ještě loni obsadil Hayer 20. místo v kombinaci na mistrovství světa a měl vyjetou pozici pro Světové poháry ve slalomu. Ale při závodech se trápil často sám - s vysokým číslem na vydřených tratích i po hotelích.

Ze tří startů v této sezoně ani jednou nedokončil. „Od svazu jsem dostal na přípravu a závody 38 000 korun. Co to je?“ Rozhodl se pro skikros.

„Je to zajímavější pro mě i mé sponzory,“ říká. Na nedávných X-games, prestižních hrách nezávislých sportů v Aspenu, skončil osmý.
Skikros zažívá rozmach a Hayer se může ukázat na špici. „Mám výhodu techniky,“ soudí. V kvalifikačních jízdách projíždějí jezdci trať sami, pouze na čas. Podle toho dostanou pozice ve čtyřčlenných skupinách ve finále. „Tam už se může stát cokoliv. Je to vzrušující. Skoky, tlačenice, strkačka, někdy i krev. Baví mě to a lidem se to musí líbit.“

Přípravu nezměnil. „Trénuju stejně, trošku víc času trávím v posilovně. Na startu potřebujete sílu a výbušnost. A učím se mazat, hodil by se mi servisák,“ vypráví.

„Stanley je talent. Umí tenis i fotbal, na skikros se nemusel moc přeučovat,“ chválí ho Tomáš Kraus, mistr Evropy, přezdívaný kvůli svému drsnému stylu jízdy „řezník z Děčína“.

Kdysi v Kanadě prý Hayer vyhrál na závěr sezony závod po sjezdovce s hromadným startem na horském kole - ze čtyř stovek účastníků! To už byla slušná průprava.